Sajtos rekordok – A világ legnagyobb, legdrágább és legfurcsább sajtjai

sajtos-rekordok

Sajtos rekordok

A sajtok évszázadok óta a gasztronómia alapvető részét képezik, és az emberek kreativitása határtalan, ha ezeknek az ínycsiklandó ételeknek a készítéséről van szó. Az ételek világában talán semmi sem tükrözi jobban az emberi találékonyságot, mint a sajt, amely nem csupán hétköznapi étel, hanem olykor valódi mestermű. A sajtos rekordok világában találunk gigantikus méretű alkotásokat, amelyek a Guinness Rekordok Könyvébe kerültek, rendkívül drága finomságokat, amelyek valódi luxuscikknek számítanak, valamint furcsa és különleges darabokat, amelyek megdöbbentik az ínyenceket. Ebben a cikkben bemutatjuk a világ legnagyobb, legdrágább és legfurcsább sajtjait, amelyek mind egyedülálló helyet foglalnak el a sajtos rekordok között.

A világ legnagyobb sajtja

A világ legnagyobb sajtját 2018-ban készítették Mexikóban, a Los Altos de Jalisco régióban. Ez a gigantikus sajt több mint 5 tonnát nyomott, és 1,4 méter magas volt. A hatalmas cheddar sajt elkészítéséhez 3000 liter tejet használtak fel. Az eseményt az „Expo Jalisco” keretében rendezték meg, amelyet a sajt és a tejtermékek ünneplésére szerveztek.

Egy másik óriási sajt

Egy másik említésre méltó sajtóriás az olaszországi Lombardia régióban készült Grana Padano. Ez a sajt 2004-ben került be a Guinness Rekordok Könyvébe, amikor a több mint 1000 kilós példány elkészült. A Grana Padano az egyik legnépszerűbb olasz kemény sajt, és nagy népszerűségnek örvend az egész világon.

sajtos-rekordok

 

A világ legdrágább sajtjai

Pule – A szamártejből készült sajt

A világ legdrágább sajtja a szerbiai Zasavica természetvédelmi területen készített „Pule” sajt, amely kizárólag szamártejből készül. Ez a különleges sajt rendkívül ritka és nehezen előállítható, mivel a szamarak teje alacsony hozamú, és nagyon sok tejre van szükség egy kis mennyiség elkészítéséhez. A Pule sajt ára körülbelül 1000-1300 euró kilogrammonként, ami igen tekintélyes összeg. Ízében a sajt lágy és enyhén fanyar, textúrája krémes, ami különlegessé teszi a sajtimádók számára.

Moose Cheese – Az alaszkai jávorszarvas sajt

A második helyen áll az „Elk House” farmon készült jávorszarvas sajt, amelyet Alaszkában állítanak elő. A jávorszarvas tejéből készült sajt is nagyon ritka, mivel a jávorszarvasok tejelő ciklusa rövid és bonyolult. Egy kilogramm jávorszarvas sajt ára 500-700 euró körül mozog, így méltán kerül a világ legdrágább sajtjai közé. A jávorszarvas sajt erős és karakteres ízű, amely különösen vonzó a gurmanok számára.

A világ legfurcsább sajtjai

Casu Marzu – A férgekkel készített sajt

Talán a világ legfurcsább sajtja a Casu Marzu, amelyet Szardínián készítenek. Ez a sajt azért híres, mert erjesztése során élő lárvákat adnak hozzá. A lárvák lebontják a sajt zsírját, és krémes állagot kölcsönöznek neki. Azok, akik megkóstolták, a Casu Marzu-t különleges, de rendkívül erős ízű sajtnak tartják. Bár Szardínián hagyományosan fogyasztják, az EU-ban tiltották a forgalmazását, mivel egészségügyi kockázatokkal járhat.

Milbenkäse – Az atkákkal érlelt sajt

A német Milbenkäse sajt egy másik bizarr csemege, amely különleges érlelési technikája miatt kapott hírnevet. Ezt a sajtot ugyanis atkák segítségével érlelik, amelyek az idő során a sajt felületét borítják. Az atkáknak köszönhetően a sajt intenzív ízt és különleges textúrát kap. Bár a Milbenkäse nem mindennapi finomság, Németország bizonyos régióiban még mindig készítik és fogyasztják.

Sajtos rekordok a világ legidősebb sajtjai

Az egyiptomi sírok sajtja

Az egyik legérdekesebb és egyben legidősebb sajtlelet az ókori Egyiptomból származik. 2018-ban egy 3200 éves sajtot találtak egy egyiptomi sírban, amely valószínűleg a világ legidősebb fennmaradt sajtja. A sajt maradványait egy Taposiris Magna nevű helyszínen, egy magas rangú hivatalnok sírjában fedezték fel. A lelet különlegessége, hogy ez az ókori sajt erős, savanykás ízű lehetett, és valószínűleg különböző tejforrások, például tehén- és kecsketej keverékéből készült. Az idő múlásával a sajt baktériumok és penészgombák által megváltozott, de így is fontos betekintést nyújt az ókori tejtermékek előállításába.

Az olasz pecorino sajt évezredei

Olaszország híres a sajtjairól, és különösen ismert a pecorino sajtjáról, amely juhtejből készül. A pecorino sajt készítése évezredekre nyúlik vissza, és az egyik legrégebbi dokumentált sajt. A történelmi feljegyzések szerint már az ókori Rómában is fogyasztották ezt a sajtot, és rendkívül nagyra értékelték tápláló tulajdonságai miatt. A pecorino sajt ma is kedvelt Olaszországban, és a hosszú érlelési időnek köszönhetően intenzív, karakteres ízű.

sajtos-rekordok

A világ legnagyobb sajtvásárai és fesztiváljai

A holland gouda fesztivál

A gouda az egyik legismertebb sajt a világon, és Hollandiában évente rendeznek egy fesztivált, amelynek középpontjában ez a híres sajt áll. A Gouda városában tartott fesztivál során a látogatók nemcsak kóstolhatják, hanem meg is vásárolhatják a legkülönbözőbb típusú gouda sajtokat. A rendezvény során több tonna sajtot adnak el, és a vásár látogatói megismerkedhetnek a sajtkészítés hagyományaival és módszereivel.

A francia Roquefort ünnep

A franciaországi Roquefort városában tartják az évente megrendezett Roquefort fesztivált, amely a híres kékpenészes sajtról kapta a nevét. A fesztivál során a látogatók betekintést nyerhetnek a sajt érlelési folyamatába, amely a különleges barlangokban történik, ahol a sajt a Penicillium roqueforti penészgombától nyeri el jellegzetes ízét és textúráját. A fesztiválon különféle Roquefort sajtokat kóstolhatnak, és megismerhetik ennek a sajtnak a történelmét és kultúráját.

A világ legkülönlegesebb sajtérlelő barlangjai

A Combalou-barlangok

A franciaországi Combalou-barlangok talán a leghíresebbek a világon, köszönhetően a Roquefort sajtok érlelésének. Ezek a természetes barlangok ideális mikroklímát biztosítanak a sajt érleléséhez, ahol a páratartalom és a hőmérséklet állandó. A barlangok levegőjében található penészgombák természetes úton telepednek meg a sajtokon, ezáltal adva meg a Roquefort jellegzetes ízét és aromáját. Ezek a barlangok több évszázada szolgálnak a Roquefort sajtok érlelési helyéül, és ma is használatban vannak.

A horvátországi Pag-sziget

A horvát Pag-sziget is híres a sajtkészítésről, különösen a pag sajt érlelési folyamatáról, amelyet a sziget különleges éghajlata tesz lehetővé. A juhtejből készített sajtokat speciális barlangokban érlelik, ahol a tenger felől érkező szél és a só kombinációja adja meg a sajtnak egyedi ízvilágát. A Pag-sziget sajtja világszerte ismert, és a sajtos rekordok sorában kiemelkedő helyet foglal el.

A legkülönlegesebb sajtok ételekben

A sajtos fagylalt

Bár a sajtokat leggyakrabban főételekhez vagy desszertekhez társítjuk, a sajtos fagylalt egyre népszerűbbé válik a világ különböző részein. Ez a különleges édesség különböző típusú sajtokból készülhet, mint például a krémsajt, parmezán vagy akár a kékpenészes sajtok. A sajtos fagylalt íze összetett, enyhén sós és édes jegyekkel, ami igazi csemege a különlegességekre vágyó ínyencek számára. Ez az újfajta ételkombináció is bizonyítja, hogy a sajtok mennyire sokoldalú alapanyagok lehetnek, még a desszertek világában is.

A sajtos sütemények

A sajttorta már régóta népszerű desszert, de egyre több pékség és cukrászda kísérletezik különleges sajtokkal a sütemények készítésénél. A klasszikus sajttortát például gyakran gazdagítják különböző sajtokkal, mint például a ricotta vagy a mascarpone, hogy egyedi ízvilágot érjenek el. Emellett különleges sajtos sütemények is megjelentek, amelyekben a sajtok sóssága és a sütemények édessége tökéletes harmóniában egyesül.

sajtos-rekordok

Sajtos rekordok és érdekességek

A világ legnagyobb pizza sajtja

Egy érdekes rekordot állítottak fel Olaszországban, amikor egy gigantikus pizzát készítettek, amelyhez több mint 9000 kiló mozzarella sajtot használtak fel. A pizza elkészítése és a hatalmas mennyiségű sajt felhasználása több napot vett igénybe, de végül sikerült elkészíteni a világ legnagyobb, sajttal borított pizzáját.

Sajt a világűrben

Egy másik érdekes rekord, amely a sajtokhoz kapcsolódik, az, hogy 2010-ben a NASA egy cheddar sajtot küldött a világűrbe, hogy teszteljék annak hatásait a súlytalanságra. Bár tudományos szempontból nem volt különösebb jelentősége ennek az akciónak, a sajtok szerelmesei számára mégis egyedülálló eseménynek számít, hogy egy sajt „megjárta” a világűrt.

A sajtok évszázadok óta jelentős szerepet játszanak az emberi kultúrában, és különleges helyet foglalnak el a gasztronómiában. Az említett rekordok nemcsak a sajtok sokszínűségére és gazdagságára mutatnak rá, hanem arra is, hogy milyen mélyen gyökerezik a sajt iránti szeretet a különböző kultúrákban. Legyen szó gigantikus méretekről, extrém árakról vagy furcsa elkészítési módszerekről, a sajt mindig képes meglepetéseket okozni és lenyűgözni a világot.

 



Sajtok:



Képek: Vistacreate, Pixabay